«Жива сила» до Дня Незалежності. Персональна виставка М. І. Кутняхова

«ЖИВА СИЛА» до ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

«Світло всесвіту не дійде в душу людини,
 поки вона не з’єднається з природою
і не відчує її живу суть і безмежну любов»
Микола Кутняхов

Під такою назвою відкрилася виставка живопису митця, очільника Київської організації НСХУ Миколи Івановича Кутняхова. Сама назва виставки «Жива сила» красномовно розкриває творчу концепцію художника, в яскравих творах якого вирує життєдайна сила українського менталітету. Художник обрав яскраві куточки мальовничої України, які наповнені особливою енергію. На картинах представлені пейзажі історичного Кримського півострова, Карпат, Полтавщини, які схвилювали уявлення митця під час подорожей. Так народилася своєрідна сага про світло Всесвіту, яке освячує душу людини, наповнюючи її безмежною любов’ю.

 

 

Персональна виставка М. Кутняхова відкрилася в приміщенні Арт-простору Київської центральної районної бібліотеки ім. І. Франка. Поєднання концепції виставки з іменем Каменяра, додало творчому проекту потужної сили. Іван Франко мріяв, щоб інтелігенція України слугувала українському народові саме своєю інтелігентністю, розумом, наукою, творчістю, що вдало підтверджує виставка представлених живописних творів.

 

 

Микола Іванович Кутняхов багатогранний митець, який увібрав найкращі риси київської школи живопису. Завдяки свому таланту і наполегливій праці художник вийшов на самостійний шлях, створивши власний живописний стиль, який був відзначений мистецтвознавцями ще на його перших  виставках. А на Лондонському АRT-Biennale у Великій Британії у 2017 році, творам М. Кутняхова була дана висока оцінка.

 

 

Кутняхов пройшов непростий шлях навчання у Київському державному художньому інституті (нині НАОМА) в майстерні монументального мистецтва  та храмової культури під керівництвом професорів В. Чеканюка та М. Стороженка. Це дозволило художнику вільно володіти майже усіма техніками  образотворчої мови, включаючи станковий та монументальний живопис. Творчість Миколи Івановича багатогранна, в його творчому портфоліо чимало досягнень в різних сферах діяльності, включаючи викладацьку та керівницьку. Але сьогодні ми представляємо пейзаж і жанрову картину «Прогулянка з сином».

 

Микола Кутняхов. Прогулянка з сином

 

Монументальне мислення дозволило художнику перенести панорамні задуми на площини станкового живопису. А бездоганний художній смак, помножений на фаховість, свідчать, що художник вільно володіє різними техніками образотворчої мови, що дозволяє віртуозно збагачувати виразність творчого задуму. Представлені пейзажі митця, сповнені філософського тлумачення споконвічних гуманних істин, розкривають складові формування самоідентичності української нації. Представлені твори спонукають уявлення глядача замислитися про красу, добро, чистоту помислів.

 

Микола Кутняхов. Дощовиця

 

В цьому контексті хочеться згадати про вплив на творчість М. Кутняхова вчителя, народного художника України Миколи Стороженка. Саме від нього Кутняхов увібрав магічне бачення оточуючого світу і вміння передати його суть через власну призму свого таланту.  «Хто шукає, той завжди знайде», –стверджує народна приказка, яка цілком відповідає невгамовному характеру Миколи Кутняхова.  А працездатність, вміння переходити від одної техніки до полярно іншої, збагачують творче обличчя Кутняхова, додаючи  особливої виразності  авторському стилю.

 

Микола Кутняхов. Камінь Довбуша

 

Розглядаючи твори художника відчуваєш, як автор увібрав енергію сонця, космічних світил, силу рідної землі. Показати такий життєдайний рух образотворчою мовою не так просто. Але не для такого потужного митця, який вміє взяти свою тональність, настроїти творчий камертон та віртуозно виконати своє соло. Такими є картини сповнені м’якої пастельної тональності «Музика світла», «Сонячний день», або «Хмаринка». Зворушливий емоційний стан творам додає лаконічна композиційна побудова. Художник вдало переносить загальну монументальну думку в окремий простір, на якому народжується таїна повнокровного життя. Щоб створити свої есеї, Микола Кутняхов багато подорожує у пошуках знакових краєвидів на узбережжях величавого Дніпра, у романтичних Карпатах або історичному Седніві.

 

Микола Кутняхов. Мелодія живої води

 

Заглибленість у вітчизняну історію додає творам Кутняхова конкретики і достовірності. Водночас він використовує космічне світобачення, яке вражає своєю динамікою і життєдайною силою. Досить нагадати такі полотна, як «Віковічне», «Мелодія води живої» або «Дощовиця».

 

 

Микола Кутняхов. Потічок

 

Особлива чуттєва аура досягається вишуканою палітрою, коли гармонійні світлотіньові рефлекси впливають на настрій художнього твору. Також слід зазначити, що віртуозне володіння монументальним баченням багатопланової композиції збагачує сам стрижень твору, навколо якого висвітлюються багатогранні акценти, що наповнюють картину складним, поліфонічним звучанням. Щоб підняти таку тему, потрібно багато чого пережити, відчути, знати, і володіти таїнами живописного письма.

 

 

Окремої уваги заслуговує жанрове полотно де зображена родина. По суті, в сьогоднішній драматичний час кожен розуміє, як важливо зберегти свою родину, життя дітей, сімейне коло. Зворушлива композиція наповнена щирістю, а тепла гама кольорів додає чуйності відвертих почуттів.

 

Микола Кутняхов. Квіти сонця

 

Микола Кутняхов не претендує на аплодисменти, він впевнено йде своїм шляхом, шукає і знаходить відповіді на життєві колізії, збагачуючи творчий простір українського малярства своїми унікальними мистецькими знахідками. Слушно висловилась мистецтвознавець Світлана Шимшук, що присутність творів Кутняхова на творчому просторі України повертає наше мислення до сенсу мистецтва і сенсу творчості взагалі.

 

 

Зараз, коли Україна переживає лихоліття ворожого нападу, щоденно проливається кров і гинуть люди, важливо замислитися над своїм життям і результатами своєї діяльності. Кожен сьогодні воїн на своєму полі діяльності. І це не крилаті слова, це істина, яка розкриває суть українського менталітету, суть творів унікального митця Миколи Кутняхова.

Куратор проекту мистецтвознавець, заслужений працівник культури України,
володар ордена Святої Варвари, міжнародний Посол миру, Валентина Єфремова

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *