Літопис і художники про Київ
Найдавніша літературна пам’ятка про заснування української держави із столицею Києвом, є «Повість минулих літ». Нестор-літописець клопітливо зібрав до купи факти, про унікальний народ, який став на сьогодні оплотом миру, гуманності, носієм духовності та високої культури для всього світу.
В літопису розповідається про стародавній народ полян, які жили в ті часи окремо й володарювали родами своїми… Що були серед них три брати: один на ймення Кий, а другий — Щек, а третій — Хорив, і сестра у них була по імені — Либідь. Кий сидів на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щекавицею, а Хорив — на третій горі, яка була названа Хоривицею. І збудували вони місто на честь свого старшого брата, й нарекли його Києвом. Були ті мужі мудрими й тямущими, і називалися вони полянами, від них в Києві є поляни й до сьогодні.
Перше святкування Києва відбулося у травні 1982 року і збіглося з 1500 річницею заснування Києва. Історія зберігає чимало документів, архівних документів, фото, друкованих досліджень, літературних та мистецьких творів про наш красень Київ. А коли квітнуть каштани, і місто утопає у пахощах акацій, Дніпро величаво котить свої хвилі і серце переповнюється неймовірним щастям. Недаремно столиця України визнана одним із кращих європейських міст.
Щороку художня галерея «Митець» КОНСХУ приєднується до велелюдних заходів, і запрошує киян та гостей столиці відвідати виставку присвячену Дню Києва. Це своєрідна подорож у просторі і часі, в якій митці передають свої почуття через пейзажі, скульптурні монументи, архітектурні пам’ятки, портрети відомих киян, натюрморти і тематичні композиції. Художники відкрили свої серця, доклали майстерність, щоб ми розширили свій мистецький світогляд, занурилися у власну історію, збагатилися позитивним настроєм і стали щасливішими, навіть в цей буремний воєнний час», – зазначила директор галереї мистецтвознавець, заслужений працівник культури України Карина Кравець.
Художні твори представлені на виставці розкривають духовні близькість до землі наших пращурів, створюється своєрідний ланцюжок єдності, віри у переможну силу українського народу. Виставка запрошує помилуватися краєвидами, історичними пам’ятками, портретами виданих киян, які внесли особливий вклад в життя міста-красеня над Дніпром.
Кожен глядач може відчути силу Дніпра, помилуватися Володимирською гіркою, Андріївським собором, увібрати гомін століть через святі храмові будівлі Києво-Печерської лаври, пройтися рідним Хрещатиком та насолодитися спектаклем у Київській опері. На виставці також натюрморти з суто українською символікою, які зворушують почуття і милують око.
Експозиція побудована так, що твори представлені у ретроспекції від наших класиків образотворчого мистецтва до сучасників. Через імена таких відомих митців як Петро Левченко (1856-1917), Абрам Маневич (1881-1942), Олексій Шовкуненко (1884-1974), Іван Кавалерідзе (1887-1978), Ілля Штільман (1902-1966), Сергій Шишко (1911-), Тетяна Яблонська (1917-2005), Володимир Чепелик (1945-2021), Микола Стороженко (1928-2015), Микола Грох (1936-2021), Дмитро Нагурний (1946-2019), Олександр Цугорка, Михайло Гуйда, Олесь Соловей, Костянтин Чернявський, Анатолій Зорко, Ольга Карпенко, Гаяне Атаян, Вадим Михальчук, Євген Прокопов, Володимир Гарбуз, Анатолій Тартаковський, Наталка Кохаль, Юрій Качкін, Дмитро Коваль промовляє столиця у всій свої неповторній красі. Важко зупинитися, але організатори намагалися створити свято у ретроспективі, показати особливість київської мистецької школи та щоб наші серця наповнилися піснею «Як тебе не любити Києве мій!».
Святкуємо з вірою у найскорішу перемогу над ворогом.
Валентина Єфремова мистецтвознавець, заслужений працівник культури України






















