Онлайн-виставка, присвячена до Дня Києва. З 28 травня 2023 року

Літопис і художники про Київ

Найдавніша літературна пам’ятка про заснування української держави із столицею Києвом, є «Повість минулих літ». Нестор-літописець клопітливо зібрав до купи факти, про унікальний народ, який став на сьогодні оплотом миру, гуманності, носієм духовності та високої культури для всього світу.

В літопису розповідається про стародавній народ полян, які жили в ті часи окремо й володарювали родами своїми…  Що були серед них три брати: один на ймення Кий, а другий — Щек, а третій — Хорив, і сестра у них була по імені — Либідь. Кий сидів на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щекавицею, а Хорив — на третій горі, яка була названа Хоривицею. І збудували вони місто на честь свого старшого брата, й нарекли його Києвом. Були ті мужі мудрими й тямущими, і називалися вони полянами, від них в Києві є поляни й до сьогодні.

Перше святкування Києва відбулося у травні 1982 року і збіглося з 1500 річницею заснування Києва. Історія зберігає чимало документів, архівних документів, фото, друкованих досліджень, літературних та мистецьких творів про наш красень Київ. А коли квітнуть каштани, і місто утопає у пахощах акацій, Дніпро величаво котить свої хвилі і серце переповнюється неймовірним щастям. Недаремно столиця України визнана одним із кращих європейських міст.

Щороку художня галерея «Митець» КОНСХУ приєднується до велелюдних заходів, і  запрошує киян та гостей столиці відвідати виставку присвячену Дню Києва.  Це своєрідна подорож у просторі і часі, в якій митці передають свої почуття через пейзажі, скульптурні монументи, архітектурні пам’ятки, портрети відомих киян, натюрморти і тематичні композиції. Художники відкрили свої серця, доклали майстерність, щоб ми розширили свій мистецький світогляд, занурилися у  власну історію, збагатилися позитивним настроєм і стали щасливішими, навіть в  цей буремний воєнний час», – зазначила директор галереї мистецтвознавець, заслужений працівник культури України Карина Кравець.

Художні твори представлені на виставці розкривають духовні близькість до землі наших пращурів, створюється своєрідний ланцюжок єдності, віри у переможну силу українського народу. Виставка запрошує помилуватися краєвидами, історичними пам’ятками, портретами виданих киян, які внесли особливий вклад в життя міста-красеня над Дніпром.

Кожен глядач може відчути силу Дніпра, помилуватися Володимирською гіркою, Андріївським собором, увібрати гомін століть через святі храмові будівлі Києво-Печерської лаври, пройтися рідним Хрещатиком та насолодитися спектаклем у Київській опері.  На виставці також натюрморти з суто українською символікою, які зворушують почуття і милують око.

Експозиція побудована так, що твори представлені у ретроспекції від наших класиків образотворчого мистецтва до сучасників. Через  імена таких відомих митців як Петро Левченко (1856-1917), Абрам Маневич (1881-1942), Олексій Шовкуненко (1884-1974), Іван Кавалерідзе (1887-1978), Ілля Штільман (1902-1966), Сергій Шишко (1911-), Тетяна Яблонська (1917-2005),  Володимир Чепелик (1945-2021), Микола Стороженко (1928-2015), Микола Грох (1936-2021), Дмитро Нагурний (1946-2019), Олександр Цугорка, Михайло Гуйда, Олесь Соловей, Костянтин Чернявський, Анатолій Зорко, Ольга Карпенко, Гаяне Атаян, Вадим Михальчук, Євген Прокопов, Володимир Гарбуз, Анатолій Тартаковський, Наталка Кохаль, Юрій Качкін, Дмитро Коваль промовляє столиця у всій свої неповторній красі.  Важко зупинитися, але організатори намагалися створити свято у ретроспективі, показати особливість київської мистецької школи та щоб наші серця наповнилися піснею «Як тебе не любити Києве мій!».

Святкуємо з вірою у найскорішу перемогу над ворогом.

Валентина Єфремова мистецтвознавець, заслужений працівник культури України

 

Іван Кавалерідзе. Пам’ятник княгині Ользі в Києві

 

Юрій Зорко. Святий вечір

 

Дмитро Коваль. Хмари над Дніпром

 

Євген Прокопов. Меморіальна дошка М. Боголюбову

 

Тетяна Голембієвська. Автопортрет

 

Олексій Шовкуненко. Урочище Кожум’яки

 

Дмитро Нагурний. Андріївський собор

 

Володимир Гарбуз. Пісня Кобзаря. Тарас Компаніченко

 

Абрам Маневич, 1881-1942. Весна на Куренівці

 

Анатолій Зорко. Видубичі. Михайлівський собор

 

Ольга Карпенко. Відбудований Успенський

 

Ілля Штільман. Володимирська гірка

 

Гаяне Атаян. Дніпро

 

Михайло Гуйда. Портрет Едуарда Димшиця

 

Петро Левченко, 1856-1917. Задвірки Софійського собору

 

Наталка Кохаль. Зима повернулася

 

Вадим Міхальчук. Золоті ворота

 

Вадим Міхальчук. Київ театральний

 

Володимир Гарбуз. Небесна жінка Ліна Костенко

 

Сергій Шишко, 1911-1997. Першотравневий парк над Дніпром

 

Володимир Чепелик. Пам’ятник М. Грушевському, Київ

 

Юрій Качкін. Церква Різдва Христова

 

Ілля Штільман. Дніпро

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *