Візуальні історії Віктора Сидоренка
Кожна епоха виводить в своє прогресивне коло видатних особистостей. Безумовно до цієї когорти відноситься художник, невтомний дослідник та експериментатор Віктор Дмитрович Сидоренко. Нещодавно президента Національної академії мистецтв України, академіка НАМ України, директора Інституту проблем сучасного мистецтва, народного художника України, кандидата мистецтвознавства, професора, викладача вітала з ювілеєм творча інтелігенція столиці, урядовці, друзі, колеги по творчості.
Перед нами митець, громадянин, науковець, подвижник науково-творчих інновацій, які виводять українське мистецтво на європейський рівень. Віктору Дмитровичу притаманна широкомасштабна діяльність на культурно-мистецькій та педагогічній ниві. Так, у 2001 році, завдяки зусиллям вченого був створений Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України, який сформувався як потужний науково-дослідний заклад у системі українського науково-освітнього напрямку. Вагому увагу колектив приділяє вихованню молодого покоління митців, які увібравши закони краси та філософські спрямування будуть здібні впровадити в життя новітні технології. Це ті обдарування, які будуть спроможні до сміливих експериментів та підняти на новий рівень мистецтвознавчу науку.
Творчі проекти академіка Сидоренка, які створили художнику всесвітнє ім’я, експонуються на вернісажах і бієнале численних країн, а окремі твори входять до колекцій провідних музеїв України та світу. Невтомному досліднику притаманні глибоке знання стану та проблем сучасної світової образотворчої культури, аналітичний підхід для підняття знакових тем в діапазоні історичної ретроспективи.
Віктор Сидоренко відомий лідер сучасного мистецтва, який має переконливу громадську позицію. Він стверджує гуманні принципи існування людства, яке прагне об’єднати позитивною енергетикою своїх творів. Відомий галерист, колекціонер, видавець та керівник проекту «Ukraine the Best» Юрій Комельков, підкреслив різнобічний талант Сидоренка не тільки як художника, а й куратора авторських проектів, спрямованих на підняття іміджу Українського мистецтва на міжнародному рівні. Досить згадати авторські проекти В. Сидоренка «Всі кольори спектру – це біле світло», «Несвоєчасна», «Сполохи чорнозему», «Жорна часу», та ін. В цьому новаторському ряду стоять виставки «Нульовий рік. Ідея світла», «Технологія травм», куратор Андрій Сігунов.
Завдяки потужним проектам Сидоренка мистецтвознавця і художника, Україна засвітилася у Венеційській бієнале, Хельсінкі, Великій Британії. Згадка про членство НАМ України в Альянсі європейських академій, допомогу з боку Королівської академії мистецтв, про можливість відкриття відділення літератури та красного письма, про донаторів і допомогу Збройним Силам України окреслює місце Академії в міжнародному істеблішменті й роль у наближенні нашої перемоги.
Для Віктора Сидоренка важливо не тільки підняти новітні теми, а й показати сучасні інноваційні творчі принципи на культурно-мистецькій царині. Мабуть тому Сидоренко-мистецтвознавець особливу увагу приділяє сучасному стану мистецтва і його впливу на соціум. Аналітичний підхід до висвітлення теми, роблять його концептуальні проекти знаковими та глобальними за сутністю та образністю.
Художня галерея «Митець» щиро вітає президента Національної академії мистецтв України, академіка НАМ України, директора Інституту проблем сучасного мистецтва, народного художника України, кандидата мистецтвознавства, професора Віктора Сидоренка із семидесятирічним ювілеєм. «Бажаємо нових творчих ідей во славу українського мистецтва, подальшого визнання на міжнародному рівні, зазначила директор галереї «Митець» заслужений працівник культури України, мистецтвознавець Карина Кравець.
Біографія:
Народився 31 грудня 1953 р. у місті Талди-Курган в Казахстані. У 1979 році закінчив Харківський художньо-промисловий інститут. У 1988 року закінчив аспірантуру творчих майстерень Академії мистецтв СРСР. З 1987 року очолив Харківську організацію Спілки художників України. У період із 1989 до 1991 роки був обраний народним депутатом СРСР. У 1996 році став одним із академіків-засновників Академії мистецтв України, з 1997 до 2005 років — заступник голови НСХУ. У 1998 році присвоєно почесне звання «Народний художник України, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, член Національної спілки художників України, Академії мистецтв України. Із 2001 року по теперішній час — фундатор і директор Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України. Із 1997-го — віце-президент Національної академії мистецтв України, з 2002-го — професор Харківської державної академії дизайну і мистецтв. Іноземний член Академії мистецтв Узбекистану (2011).
З 1997 року – віце-президент НАМ України, з 2001 року — директор Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України, з 2002-го — професор Харківської державної академії дизайну і мистецтв. З 2023 – ректор НАМУ, член комітету Національної премії імені Тараса Григоровича Шевченка.
Нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Золотою медаллю НАМ України, орденом «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів.
Персональні виставки з 2003 року, в Киві, Харкові, Львові, Алма-Ати, Чикаго, Гельсінкі, Парижі, Венеції.
Твори В. Д. Сидоренка зберігаються у Національному художньому музеї України, музеї сучасного мистецтва КІАSМА (Гельсінкі, Фінляндія), в колекції Єльського університету США, у збірках художніх музеїв та у приватних колекціях інших країн світу.
Валентина Єфремова, мистецтвознавець,
заслужений працівник культури України, володар ордена Святої великомучениці Варвари.