Вітання Чегусової Зої Анатоліївни з нагоди ювілею.

«Україна непереможна ні в силі краси, ні в силі мистецтва, ні в силі духу!»

Дорога, шановна, неповторна мистецтвознавиця, самобутня дослідниця історії професійного декоративного мистецтва України, автор близько 500 друкованих праць, зокрема колективних монографій, публікацій у періодичних виданнях, наукових розвідок, в тому числі біографічних статей Енциклопедії Сучасної України, президент Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО (2005-2022), громадська діячка, чарівна БЕРЕГИНЯ родоводу Чегусових-Позмогових, Зоя АнатоліЇвна Чегусова!

Приймай вітання з ювілеєм.

 

 

В царині твоїх наукових досліджень сотні унікальних українських імен, їхні доробки та власні творчі проекти. Примноження української культури твоєю творчістю безцінне. Пишаємося багаторічною працею в Редакційній раді провідного журналу НСХУ «Образотворче мистецтво».

 

 

Серед твоїх наукових і почесних звань, державних нагород є вагомі, такі як кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; Грамоти, Дипломи, Подяки, Відзнаки… Але окрема вдячність від численних художників, особливо секції «Декоративно-прикладного мистецтва» КОНСХУ, які міцно увійшли у фахове поле твоєї уваги.

 

 

Кожен виступ на наукових конференціях, презентаціях, виставках в різних музеях та художніх галереях – суцільне свято слова фахівця високого рангу. Виважена думка, вміння підкреслити головну фабулу заангажованої теми, свідчать про глибокі знання, вміння привернути увагу до головного, чим наповнив художник свій твір. Публікації, наповнені виваженою мистецтвознавчою думкою, глибиною наукових відкриттів сучасного експерта. Неймовірно вдячні за особистий вклад у розвиток Київської організації НСХУ.

 

 

Дві секції Київської організації НСХУ: критиків та мистецтвознавців на чолі з О. Роготченко та декоративно-прикладна з її очільником В. Балибердиним зібралися на творчих посиденьках, щоб побажати Зої Анатоліївні досягати нових мистецтвознавчих вершин на благо культури та мистецтва нашої унікальної України.

 

 

Голова НСХУ К. Чернявський вручив Зої Чегусовій Вітальний лист і медаль НСХУ «За творчі здобутки».

Аплодисменти, квіти і ексклюзивний ювелірний подарунок від автора В. Балибердина у формі свічника, перекованого з гільз від снарядів.

 

 

Нехай завжди буде світло!

Від імені всього творчого колективу К. Чернявського, В. Карпова, Ю. Вакуленка, подружжя Роготченків, подружжя В. Балибердина та Г. Дюговської, О. Говді, О. Зікеєвої, Н. Гронської, О. Куца-Чапенко, В. Хижинського, О. Дворак-Галік, Т. Кісельової, дистанційно М. Дегтярьова та багатьох інших вітаючих, бажавших, далеких і близьких мрійників та кудесників прекрасного.

 

Валентина Єфремова, мистецтвознавець,
заслужений прицівник культури України, володар премії ім. П. Білецького

 

Галерея «Митець» вітає, аплодує, пишається! 

Карина Кравець, виконавчий директор,
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України.

 

 

 

Чегусова Зоя Анатоліївна — відомий український мистецтвознавець, науковий співробітник відділу декоративно-прикладного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) ім. М. Т. Рильського НАН України, 2006 – лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, 2007 – заслужений діяч мистецтв України, президент Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО. Наукова і творча діяльність мисткині спрямована на всебічне дослідження проблем і здобутків українського декоративного мистецтва другої половини ХХ – початку ХХІ ст.

В пртфоліо З.Чегусової понад 400 мистецтвознавчих праць у вітчизняних і зарубіжних виданнях, культурно-мистецькі проекти серед яких «Триєнале текстилю», які засвідчуютьу панораму творчості провідних майстрів українського декоративно-прикладного мистецтва. Від 2004 року З. Чегусова – автор концепцій, куратор, автор вступних статей та упорядник каталогів І, ІІ, ІІІ, ІУ всеукраїнських трієнале художнього текстилю під егідою НСХУ.

З. А. Чегусова корінна киянка. Батько – Позмогов А. І. (1921-2004), доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки України, мати – Смоленська З. В., юрист за фахом. Від браку з Чегусовим В.В. () заслуженим лікарем України народилися син та дочка, четверо онуків.

У 1975 р. закінчила Київський державний художній інститут (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури) за фахом «теорія та історія мистецтва». У 1979-1982 роках навчалася в аспірантурі Київ ЗНДІЕП. Від 1975 року працювала у відділі монументально-декоративного мистецтва, згодом там же у Науково-дослідному центрі монументально-декоративного мистецтва.

Викладала курс «Історія зарубіжного декоративно-ужиткового мистецтва» в КДХІ та у Київському Слов’янському університеті. Від 2003 року науковий працівник ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України.

Член редакційної колегії журналу «Українське мистецтво»,  журналу «Образотворче мистецтво»,  журналу «Fine Art».

2010-2014 роки – член комісії Міністерства культури та туризму України і НСХУ з присудження Премії в галузі традиційного народного і декоративного мистецтва імені Катерини Білокур.

Від 1984 року – член НСХУ, від 1989 – член бюро, заступник голови секції критики та мистецтвознавства Київської організації НСХУ, почесний член секції декоративно-прикладного мистецтва КОНСХУ.

Від 2001 року- член Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО, від того ж часу – вчений секретар, від 2005 року – президент Української секції АІСА.

Нагороди: 2003  – Подяка Правління КОНСХУ за розробку та втілення в життя авторського арт-проекту «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен”.

2009 – Грамота Постійного представництва України при Організації Об’єднаних Націй «за вагому підтримку та пропагування української культури та мистецтва в США».

2013 – Орден княгині Ольги ІІІ ступеня.

2015  – Почесна грамота Міністерства культури України «За вагомий внесок у розвиток національного декоративно-прикладного мистецтва та високий професіоналізм».

2023 – Почесна медаль НСХУ «За творчі здобутки» в образотворчому мистецтві України.

Друковані праці: книга-альбом «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен» та співавтором шістнадцяти колективних монографій зокрема «Мистецтво України ХХ століття», «Мистецтво України. 1991-2003», «Декоративне мистецтво України ХХ століття. У пошуках „великого стилю”», «Скло України», «Історія українського мистецтва. ХХ століття», «Людмила Жоголь. Чарівниця художнього текстилю», «Олександр Саєнко: мистецька спадщина і сучасність», «Синтез мистецтв: навчальний посібник», «З верховини півстоліття. Національній премії України імені Тараса Шевченка – 50″, «Зоя Чегусова. Бібліографічний покажчик»,  тощо.

У період 2010-2015 рр. З. Чегусова упорядник автор вступу шести розділів 5-го тому видання «Історія декоративного мистецтва ХХ століття. (Професійне декоративне мистецтво ХХ – початку ХХІ ст. ст.).

Зоя Чегусова – один з провідних арт-критиків України, постійно друкується на шпальтах українських часописів, провідних журналів: «Образотворче мистецтво», «Студії мистецтвознавчі», «Українське мистецтво», «Fine Art», «ARTUkraine», «Україна», «Декоративное искусство», «Творчество», «Президент», «Академія», «Дизайн аспект», «А.С.С.», а також в газетах «День», «Дзеркало тижня», «Всеукраинские ведомости», «Киевские ведомости», «Метро», «Kyiv weekly» тощо.

Вагомим внеском в українську культуру є науково-мистецька монографія «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен». Арт-проекту був наданий статус «Під патронатом Президента України» і вже у 2004 році відбулася презентація в Парижі в Штаб-квартирі ЮНЕСКО з нагоди 50-річного ювілею членства України в цій організації. Арт-проект визнаний ЮНЕСКО кращим за останні 30 років, згодом він отримав своє продовження в іншому авторському проекті Зої Чегусової «Пісні про кохання», здійсненому у співпраці її як президента Української секції АІСА і Національного музею українського народного декоративного мистецтва в Києві (2008).

Слід назвати такі авторські проекти, як:  «Квіти України (гобелен, акварель)», презентації відбулися у Франції в Парижі та Нью-Йорку у 2007 році з нагоди святкування 16-ої річниці Незалежності Украхни; «В пошуках істини» (куратор З. Чегусова, меценат О. Золотарьова), в Нью-Йорку, 2009 р.

Мисткиня має Почесні грамоти і дипломи НСХУ «За вагомий внесок у розвиток та популяризацію українського декоративного мистецтва в Україні і за кордоном, збереження національних традицій, невтомну й самовіддану дослідницьку працю, започаткування Всеукраїнської трієнале художнього текстилю та створення ілюстрованих каталогів».

Життєві кредо Зої Чегусової: досконалість, ентузіазм, користь, єдність команди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *