Привітання художника Володимира Бовкуна з приводу його дня народження. 17 вересня 2022 року

Всесвіт Володимира Бовкуна.

Розповідати про неординарну особистість не так просто. Але є поруч творче життя, де у повному вимірі цієї людини митецькі задуми, пошуки, знахідки, варіанти самовираження через художні образи. Володимир Онисимович Бовкун родом з Черкащини, а освіту отримав у повному класичному обсязі. Закінчив відому Республіканську художню школу імені Тараса Шевченка, а це означає, що він прийшов до вишу – Київського державного художнього інституту вже підготовленим. Тому не дивно, що він успішно навчався у майстерні відомої мисткині Тетяни Нилівни Яблонської, творчий дар та педагогічна слава якої вже тоді набирала обертів.

 

 

 

Наполегливі експерименти, пошуки власного стилю, образотворчості поступово вивели Володимира Бовкуна на свій самостійний творчий шлях. Він став помітним в колі столичних митців, привернув увагу галерейників, арт-критиків, журналістів. Його нефігуративний живопис, інсталяції, монументальні розписи, скульптурні твори мають характерні творчі ознаки з глибоким філософським забарвленням. Автор занурюється у глибину суті художнього образу, шукає яскраве рішення, проворкує дискусії. Він не просто констатує подію, а сміливо вибирає саме важливе, інколи драматичне й болюче. Так народжуються яскраві, сповнені потужної сили художні образи: «Молитва», «Двері», «Магічна реальність», «Час», «Маніфест», «Храм». Найбільш змістовно про твори Володимира сказала його дружина, мистецтвознавець Наталія, яка завжди поруч і підтримує непросте творче життя свого відомого чоловіка.

 

 

 

Пощастило Володимиру і з оточенням. Майже всі, хто навчався поруч з ним у Державному художньому інституті, стали відомими митцями. Нещодавно згадували коло студентів того унікального періоду: Олександр Бабак, Галина Бородай, Аркадій Чичкан, Лесь Подерв’янський, Світлана Лопухова, Олександра Прахова, Віктор Бистряков, Сергій Гета, Галина Галинська, Євген Прокопов, Анатолій Кущ, Олександр Сухоліт та багато інших самородків. Думками будується ціла експозиція унікальних творів, які принесли славу українському сучасному мистецтву.

Ще в студентські роки пам’ятаю, як прізвища В. Будников, В. Бовкун, Д. Нагурний, А. Соломуха, Т. Сільваші кружляли інституткам голови…  Поталанило одній і на все життя, яка стала справжнім талісманом Володимиру – відома мистецтвознавиця Наталія Ратушна (Бовкун).

 

 

Виставки, на яких мені пощастило побувати, запам’яталися на все життя. Вернісажі відбувалися при аншлагах у таких відомих галереях як «Совіарт», «Триптих», «Олімп», «Брама», «Карась», «Арсенал», Будинок художників, галерея Пінчук-Центр, Національний художній музеї України. Кожна з них – це особлива  культурно-мистецька подія, неординарне явище в мистецькому житті соціуму.

Відомий Бовкун і закордоном. Його твори прикрашають галереї Нью-Йорка, Чикаго, Австрії, Франції, та ін. Мають твори В. Бовкуна й вітчизняні музеї та галереї в Києві, Умані, Горлівці. Пам’ятаю, як моя однокурсниця, а згодом директор Художнього музею в Горлівці Галина Рубанова (Марченко) казала: – У нас повинен бути Бовкун! Доречі, як там і Горлівка і музейна колекція? О, Господи, на все воля Твоя.

Про творчість Бовкуна є чимало публікацій відомих ант-критиків, мистецтвознавців, журналістів, галерейників. Сміливий та несподіваний Володимир завжди вмів здивувати рафіновану публіку, привнести нову хвилю в сучасний стан творчого життя столиці.

 

 

Представник неформальної сучасної течії в мистецтві створив свій мистецький всесвіт. Художнику притаманні монументальність творчих задумів, наповненість особливим глибоким змістом, вільне існування твору в часі і просторі, динамічність руху. Лінія, форма, композиція, гра площин діють спрямовано на створення характерного узагальненого образу. Саме таким є внутрішній стан митця, який має вибуховий темперамент.

Чимало творів В. Бовкуна наповнені вагомими драматичними подіями, які не просто констатують реалії, а й закликають глядача не бути байдужими до навколишнього життя. Бовкун – літописець правди, яка не завжди вабить зір і почуття, особливо коли це стосується політичних або соціальних проблем. Сумно констатувати, але серед цих драматичних подій ми існуємо, правда з загально національними протестами. Твори заставляють задуматися, для чого нам дана ця щедра на дари земля, інтелект, споконвічні цінності, які створюють гуманне суспільство. Чому навколо прорастають плевели і своїм негативом отруюють землю

Непросто митцю існувати в драматичному колообігу, який утворився в цій жорстокій війні, розв’язаній сусідньою ордою. Згадалися слова Андрія Демиденка: «Нас вибрав час, не ми його обрали», тому оговтавшись від болючих реалій, митець починає відроджуватися як птах-фенікс. Доречно нагадати ще один характерний момент для Бовкуна. Під час помаранчевих подій, він  з дружиною постійно чергував на Банковій у перших рядах. Володя казав, якщо застеляють, то нехай мене, бо молодь, яка поруч, ще повинна жити, на неї вся надія…

З днем народження Володимир Онисимович… Приймай вітання від Київської організації НСХУ. День похмурий, але ми знаємо що зійде сонце. Чутно вибухи і лунають сирени, але ми впевнені у перемозі. Лише мистецтво, творчість та вічні цінності незламні при будь якій «погоді». Миру Україні, твочого натхнення, всього переможного та світлого, якою є твоя душа… Чекаємо на виставку. Будьмо!!!

Дякую долі за Наталку, Катерину з Олександром та їхню перлинку Алісу. Творчий рід продовжується.

В. Єфремова.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *