Привітання художника Олександра Мельника з нагоди отримання премії ім. Т. Шевченка

«Магнетична сила великих почуттів…. »

«Ми маємо чудову нагоду привітати художника Олександра Івановича Мельника з отриманням престижної державної нагороди – Національної премії імені Тараса Шевченка», – зазначила директор художньої галереї «Митець», заслужений працівник культури України Карина Кравець.

 

 

Пройдемо шляхом художника, який всю свою творчість присвятив історії українського народу. Олександр Мельник народися на Київщині, отримав професійну творчу освіту в Київському державному художньому інституті (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури), майстерня відомої мисткині Тетяни Яблонської. Мельник – член Національної спілки художників України, учасник численних творчих виставок, куратор власних проектів, активний громадський діяч.

 

 

Серії картин поступово розкривають шлях виборювання українським народом своєї волі, гідності, державності. До теми Київської Русі слід віднести диптих «Час Ярослава Мудрого», триптихи «Русь» та «Ми – ідолопоклонники» створені ще у 90-ті роки минулого століття. В полі зору художника розповіді про Нестора і Сильвестра – літописців київських, засновників Києва «Щека, Кия, Либідь і Хорива»,  «Діяння Андрія Боголюбського на Русі», «Батуринське розп’яття», «Український Спас». Слід назвати також монументальне полотно «Шлях у вічність», присвячене Тарасу Шевченку.

 

 

Олександр Мельник намагається привернути увагу суспільства до далекої минувшини, наповненої вагомими артефактами, висвітлити історичну вкоріненість сучасних проблем України. А твори на теми сьогодення підкреслюють драматичність подій, які Україна переживає нині. Такими є картина  «Дзвонар», створена у переломному 2014 році та «Спломенілий цвіт», написана на рік пізніше. Мабуть кожен, хто був присутнім на цих подіях активного громадського спротиву, відчує глибину і правдивість розкритих тем.

 

 

Слід відзначити ілюстрації Мельника до 18 українських народних казок, 40 ілюстрацій до «Священної історії Нового Заповіту»  М. Карачковського, що був виданий у США ще у 1993 році. Потім був майже десятирічний період, коли у творчості панували квіти. Ця серія почалася з картини «Ангел, айстра. Анастасія» присвячена донечці. Через жіночі образи, втілені у квітку, митець передавав свій внутрішній стан, наповнений глибокими емоціями. А до глядача промовляли квіти, інколи в композиції вписувалися фігури, як у серії «За мотивами народної пісні». Твори О. Мельника прикрашають Михайлівський Золотоверхий монастир, Залізничний вокзал (мозаїки), Київський академічний театр ляльок (розписи). Все це свідчить, що перед нами багатоплановий митець, сповнений сучасних інновацій, спрямованих на естетичне збагачення навколишнього середовища.

 

 

На всіх виставках, де представлені твори О. Мельника, вони привертають увагу фахівців та шанувальників живопису. І недарма, бо у творах вирує правда, потужна хвиля енергетичного позитивного настрою, яку автор підкреслює вишуканою й водночас стриманою кольоровою гамою. Підняті глобальні теми говорять про митця-патріота свого народу. Змальовуючи різні епохи, митець не тільки передає свої глибокі знання з історії, а й демонструє творчу фаховість, стилістично узагальнює форму, наближає глядача до суті самого твору. В цьому О. Мельника можна назвати продовжувачем художнього стилю Бойчукистів, з головним акцентом на зміст, сповнений розкриттям людської долі.

 

 

«Але є ще одна вагома цінність творчості О. Мельника. Перед нами сучасний художник з власною манерою живописної образності. В його творчій манері простежується спрощена форма, лаконічна красномовна лінія, узагальнена композиція з акцентам на головному образі», – розповів голова Київської організації НСХУ заслужений художник України Микола Кутняхов. Дійсно, стримана кольорова гама притаманна творчій палітрі митця, доповнює переконливість творів, стержнем яких є художній образ, сповнений глибини і правдивості. Пам’ятаю, як у галереї «Митець» ще у 2004 році, на спільній виставці секції монументалістів КОНСХУ був представлений твір О. Мельника «Бачу справи твої, людино!». Сильне враження, отримане тоді від магнітуючого погляду зображених очей, я зберігаю і сьогодні.

 

 

Олександр Мельник – громадський діяч, куратор творчих проектів з 2001 року, засновник антивоєнного проекту «Надія». Опікується молоддю, влаштовує тематичні масштабні виставки. І ось групова виставка, складна й показова, яка була влаштована в Музеї літератури України в досить складний час варварської агресії рашистів проти українського народу. Сама назва – «Неспалима – з глибини століть – незборима», красномовно розповідає про біль авторів, які переживають лихоліття обстрілів, руйнувань і смертей, які принесла війна. Учасники, вихованці НАОМА, відомі вже митці Олесь Соловей, Василь Корчинський та Олександр Мельник, присвятили свої твори в жанрі історичної картини болючій темі вікової російської агресії проти України.

 

 

Так сталося, що я звернулася до Олександра Івановича підтримати мій проект до Дня Києва. В цей час весною він вже працював над твором «Неспалима» під завивання сирен та гуркіт артилерії, які звалилися на Київщину. Я отримала фото роботи з приписом трохи зачекати, бо картина ще не дописана… Знову мене підкорила магнетична сила великих почуттів…

 

 

О. І. Мельник має вагомі державні нагороди; орден «За заслуги» 3 ст , срібна медаль Національної Академії мистецтв. Він лауреат премії ім. М. Бойчука, володар премії ім. С. Шишка, Подяки Київського міського голови. І ось, заслужена найвища творча нагорода України – Національна премія ім. Т. Шевченка.

Вітаємо! Пишаємося! Бажаємо миру Україні і нових творчих ідей Олександру Івановичу Мельнику!

Валентина Єфремова, мистецтвознавець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *