До 100-річчя Івана Литовченка. Виставка творів родини художників – Івана, Марії та Наталіі Литовченків. 10-19 липня 2021 року

10 липня 2021 року о 17:00 в галереї «Митець» відбудеться відкриття виставки творів родини художників  –  Івана,  Марії та Наталіі Литовченків.

Виставку організовує  Київська організація Національної спілки художників України.

Іван Литовченко (1921 -1996) – Лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка, дійсний член Української Академії Архітектури,  Заслужений Діяч мистецтв України.

Марія Литовченко (1927-2014) – Лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка,  Заслужений художник України.

 

 

Художники є авторами більш як 100 творів монументально-декоративного мистецтва: мозаїк, гобеленів, мозаїчних рельєфів, розписів, різьблення по дереву, сграфіто, кераміки. Більшість з них виконані в екстер’єрах та інтер’єрах значних архітектурних споруд України. Подружжя митців належало до шестидесятників – новаторів. Вони працювали в галузі монументально – декоративного мистецтва. Серед творів художників  мозаїки на станції метро «Більшовик» (нині Шулявська),  мозаїчні панно на Річковому вокзалі  м. Києва ( в співавторстві з Е. Катковим та В. Ламахом), мозаїки на проспекті Перемоги в м. Києві (в співавторстві з В. Прядкою).

 

 

Особливе місце у творчості Івана Литовченка посідає комплекс мозаїчних рельєфів у м. Прип‘яті (Чорнобильська АЕС)  Понад десять років свого життя Литовченко віддав втіленню ідеї художньої організації життєвого простору міста. Ним створено низку мозаїчних скульптурних рельєфів (до 100 кв. м. кожний) В основу творчого задуму монументально-декоративного рішення головної магістралі міста було взято тему «Людина і прогрес». Композиція першого торця мала назву «До світла», другого «Світанок», третя «Творення». Всі мозаїчні рельєфи було виконано з кольорової смальти в поєднанні з металевою. Як і місто в цілому, трагічна доля спіткала також усі твори монументально-декоративного мистецтва. Без належного догляду мозаїчні рельєфи руйнуються, а гобелени безслідно зникли.

 

 

В 70х – 90х роках митці створили  гобелени та мозаїки для інтер’єрів архітектурних споруд та для музеїв України.  За гобелен «Витоки слов’янської писемності» у 1998 р.  художники були удостоєні звання Лауреатів державної премії ім. Тараса Шевченка. Більшості творів митців притаманні філософсько-епічний лад, масштабність задумів, суспільна значущість.

 

 

На виставці вперше демонструються ескізи до відомих творів 1960-1990х років. Також цікаво побачити творчі, пошукові варіанти реалізованих мозаїк та гобеленів.

Сила Литовченків – їхній талант, творча енергія, щире захоплення мистецтвом. Саме це робить їх видатними українськими художниками другої половини ХХ століття.

Виставка експонується з 10 по 19 липня 2021 р. в галереї «Митець» (вул. Велика Васильківська, 12), вихідний – неділя, вхід вільний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *